Symbolika surrealizmu jest bardzo bogata. Każdy symbol ma wiele znaczeń, a widz może dokonać własnej interpretacji.
Wśród symboli, które na swoich obrazach umieszczał Mariusz Lewandowski, zdecydowany prym wiedzie kosa. Tradycyjnie jest ona uznawana za symbol końca, przemijania. Przypomina o śmiertelności. Kojarzy się z postacią Śmierci, która z kosą idzie na żniwa - żniwa ludzkich istnień. W sztuce surrealistycznej symbol ten często występuje w nawiązaniu do scen przemijania, pytań o sens życia czy pomaga zobrazować lęk przed nieznanym. Artyści surrealistyczni często przedstawiają kosę również w bardziej nieoczekiwanych kontekstach, zacierając granice między życiem a śmiercią.
Jednak kosa nie musi być symbolem końca, śmierci. Kosa jako narzędzie stosowane dawniej do żniw, może stać się symbolem końca jednego cyklu i początku nowego (również nieznanego), symbolem nadziei na lepsze, symbolem zmiany - tak jak zmienia się pora roku po żniwach. W surrealizmie taka symbolika jest stosowana do podkreślenia idei związanych z przemianą, ewolucją duchową. Czasem symbolizuje niepewność.
Nanoszenie na obrazach kosy lub postaci trzymającej kosę, pozwala również artystom surrealistycznym wprowadzić do swoich dzieł element niepewności, wzbudzić uczucie niepokoju czy zagrożenia. Umieszczona w nieoczywistych, surrealnych kontekstach, może powodować uczucie absurdu, symbolizować nieprzewidywalność człowieczego losu.
Innym powodem zastosowania na obrazach surrealistycznych symbolu kosy jest chęć rozdzielenia rzeczywistości, w sposób fizyczny lub metaforyczny. Może stanowić granicę pomiędzy różnymi stanami świadomości, między jawą a snem, świadomością i podświadomością. Może być symbolem oddzielającym świat materialny od duchowego. Takie zastosowanie mają również inne symbole “przejścia”, np. drzwi, most, drabina.
Tak jak inne symbole w surrealizmie, tak i kosa ma wiele znaczeń, pozwala na wielowymiarową interpretację. Sposób, w jaki jest odczytywana, silnie zależy od kontekstu,w którym się została użyta, a także od obserwatora i jego aktualnych odczuć i myśli. Tak wieloznaczne symbole pozwalają widzowi na głębszą refleksję nad naturą i sensem istnienia, lękami własnymi oraz tymi, które skłoniły artystę nad ich zastosowaniem.
Zobacz więcej symboli na surrealistycznych obrazach Mariusza Lewandowskiego na stronie https://www.mariuszlewandowski.pl/pl/c/Plakaty/13