
Kalendarze z dziełami sztuki od lat cieszą się popularnością wśród miłośników malarstwa i sztuki, ponieważ umożliwiają codzienne obcowanie z reprodukcjami arcydzieł. Szczególną popularnością cieszą się kalendarze poświęcone surrealizmowi – nurtowi, który wyróżnia się niesamowitymi, onirycznymi obrazami, przełamującymi granice rzeczywistości i zanurzonymi w bogactwie symboliki.
Surrealizm to nurt artystyczny, który narodził się w latach 20. XX wieku, a jego głównymi założeniami było poszukiwanie wyrażeń dla podświadomości, snów i rzeczywistości wewnętrznej. Twórcy tacy jak Salvador Dalí, René Magritte, Max Ernst czy Joan Miró wykorzystywali symbolikę i nietypowe zestawienia, aby oddać to, co irracjonalne i niedostępne dla logiki. W kalendarzach sztuki surrealizm świetnie się sprawdza, bo każdy miesiąc zaskakuje widza zupełnie nową perspektywą i pozwala na chwilowe zanurzenie się w świecie marzeń i fantazji.
Kalendarze z dziełami surrealistów mogą wprowadzać do wnętrza niezwykłą atmosferę – ich obecność potrafi inspirować do poszukiwania własnych znaczeń w codzienności. Dzięki zróżnicowanej symbolice i barwom obrazy surrealistów są wizualnie atrakcyjne i pozwalają spojrzeć na świat z nowej, bardziej swobodnej perspektywy. Każdy miesiąc w kalendarzu to okazja, aby przyjrzeć się niepowtarzalnym pracom surrealistów i odkrywać ukryte znaczenia lub nawet kreować własne interpretacje dzieła.
Dobry kalendarz z dziełami surrealistycznymi powinien być przede wszystkim wysokiej jakości, tak by oddać szczegóły i kolory oryginałów. Taki kalendarz jest nie tylko praktycznym narzędziem organizacyjnym, ale także estetycznym doznaniem, które każdego miesiąca wprowadza nową dawkę inspiracji. Idealnie nadaje się na prezent dla osób interesujących się sztuką.
W tym roku po raz pierwszy mamy kalendarz dla miłośników sztuki surrealistycznej Mariusza Lewandowskiego. Kalendarz ścienny na 2025 rok z wybranymi dziełami polskiego malarza to nie lada gratka dla każdego, kto chciałby przeżyć najbliższe 365 dni w kontakcie z niesamowitymi pracami artysty. Każdy z 12 miesięcy przynosi nowe doznania. Do kalendarza wybraliśmy najbardziej popularne obrazy. Okładkę zdobi obraz “Anihilacja”. Rok otwiera “Łowca Dusz” ze swoim tajemniczym lustrem. Kolejny miesiąc, luty 2025, to pochylająca się nad człowieczym losem postać z kosą z obrazu “Ogień, który nigdy nie gaśnie”. Marzec przywita jednym z najbardziej znanych obrazów Mariusza Lewandowskiego, “Królowa Cierpliwości”. W kwietniu zobaczymy “Tajemnicę wnętrza”, a w maju zatańczymy “Taniec śmierci”. Do czerwca wprowadzi nas “Styks”, a w lipcu czeka nas spotkanie z aniołem - obraz “Anioł Śmierci III”. Sierpień przyniesie gorące “Przebudzenie”, a wrzesień spróbuje skłonić do odpowiedzi na “Odwieczne pytanie”. Październik przyjdzie nam przeżyć z obrazem, którego nikomu nie trzeba przedstawiać - “Esencja Wolności” będzie z nami przez 31 krótkich dni i długich nocy. Listopad będzie “Wieczną tułaczką”. Czas do końca 2025 roku w grudniu odmierzy klepsydra z obrazu “Czwarty wymiar”.
Kalendarz 2025 w formacie A3 z obrazami Mariusza Lewandowskiego, pełny jego surrealistycznych prac, można nabyć na stronie: https://www.mariuszlewandowski.pl/pl/p/Kalendarz-2025-format-A3-pionowy-obrazy-Mariusz-Lewandowski/406